O marce WMF

31-10-2019

historia marki WMFPierwszy automatyczny ekspres do użytku domowego po 125 latach w branży kawowej.

Od 1880 roku WMF działa w branży kawowej. Pierwsze gastronomiczne ekspresy do kawy powstały w 1927 roku, jednak niemal trzydzieści lat później, w roku 1955, rozpoczął się ich triumfalny sukces. Wtedy to bowiem WMF zakorzenił w sektorze cateringowym, zaczerpniętą z Włoch modę na picie kawy espresso. WMF dokonał tego przy pomocy pierwszego w pełni automatycznego ekspresu gastronomicznego na drodze wielu przełomowych i innowacyjnych rozwiązań. Idąc za ciosem, WMF jako pierwszy wprowadził do sektora gastronomicznego ekspres przygotowujący Latte Macchiato po naciśnięciu jednego przycisku. Moc innowacji, jakości WMF i długi okres obecności na rynku uformowały bazę dla dobrej reputacji jaką cieszą się dziś ekspresy WMF na całym świecie. Czerpiąc ze swoich wieloletnich doświadczeń w branży gastronomicznej, inżynierowie z WMF postanowili po 125 latach istnienia firmy zmierzyć się z zadaniem skonstruowania ekspresu ciśnieniowego do użytku domowego. Efektem było powstanie w 2006 roku modelu WMF 1000 oraz jego następcy WMF 1000 Pro w 2007 roku. Znacznie udoskonaloną wersją obu tych maszyn jest wprowadzony na rynek w 2008 roku WMF 800, zdobywający sobie coraz liczniejsze grono zwolenników pod każdą szerokością geograficzną. Na bazie modeli WMF 800 i WMF 1000 Pro zaprojektowano i wprowadzono na rynek w 2011 roku udoskonalone ekspresy: WMF 900 Titan Sensor oraz nowy model WMF 1000 S Barista. W 2012 wprowadzono ekskluzywną wersję ekspresu do kawy WMF 1000 Pro S Barista.

Pierwszy zaparzacz do kawy 1880 rok Już od 1880 roku WMF zajmuje się techniką parzenia kawy. Pierwsze ekspresy posiadały jedynie ideę tego co dzisiejsze maszyny. Funkcjonowały bowiem jedynie zgodnie z zasadą, w której to gorąca woda wznosi się ku górze do cylindra, gdzie znajduje się filtr wypełniony zmieloną kawą.
Pierwsza duża maszyna do parzenia kawy. 1927 rok W 1927 roku pierwsza duża maszyna do parzenia kawy od WMF zwiastowała rychły rozwój w branży. Ciśnienie w bojlerze wytwarzane było przez parę wodną. Części ekspresu bezpośrednio stykające się z kawą były wykonane ze stopu o nazwie Cromargan. Opatentowany skład stali szlachetnej 18/10 oraz zarejestrowany znak towaru Cromargan towarzyszyły WMF dużo wcześniej. Mocnymi stronami ekspresu była łatwość obsługi i wydajność. Maszyna proponowała użytkownikowi dwa rodzaje parzenia kawy: bezciśnieniowy (perkolacja) oraz ciśnieniowy „express” - proces parzenia, który był dużo szybszy.
Pierwszy ekspres po II Wojnie Światowej 1948 rok Przerwa w rozwoju technologii ekspresów do kawy spowodowana II Wojną Światową trwała, aż do 1948 roku.
Pierwszy WMF 1000 1954 rok W 1954 roku WMF przełamując barierę rozwojową zaliczył efektowny powrót na rynek ekspresów wprowadzając naścienny automatyczny ekspres ciśnieniowy z przyłączem bieżącej wody. Był on łatwy w obsłudze, niezawodny, a co najważniejsze już wtedy wiarygodny dzięki widniejącemu na nim logo WMF.
Pierwszy WMF Espresso 1955 rok
W 1955 roku WMF “importował” z Włoch zwyczaj picia espresso. Uczynił to przy pomocy pierwszego ekspresu automatycznego mogącego zaparzyć taki napój. Był to jeden z kamieni milowych, którym WMF zasłużył sobie i zyskał wielkie uznanie na całym świecie. W krótkim czasie espresso stało się bardzo modnym napojem, a ekspres WMF Espresso niezastąpionym w zorientowanej na innowacje, wysoko rozwiniętej gastronomii. Triumfalny sukces WMF w segmencie ekspresów do kawy rozpoczął okres gęsto usiany kolejnymi “kamieniami milowymi”. Nic nie było w stanie powstrzymać rozwoju tego segmentu WMF.
Ekspres Filtromat 1958 rok Od 1958 roku Filtromat przewyższa wszystkie inne systemy bojlerów, ponieważ jak żaden inny układ rozdziela wrzątek od pary.
Ekspres Programat 1969 rok W 1969 roku Programat WMF stał się inspiracją dla całego świata kawy. Był pierwszym elektronicznie sterowanym, w pełni automatycznym, ciśnieniowym ekspresem do kawy wysokiej wydajności. Każdy proces zachodzący wewnątrz ekspresu, począwszy od mielenia kawy, aż po napełnienie filiżanki, był w pełni zautomatyzowany.Kolejną nowością było zastosowanie “kodu kelnera” pozwalającego na ścisłą kontrolę wydawanych napojów poprzez przypisanie ich do konkretnych obsługujących. Dużym postępem na ścieżce sukcesu okazało się uzbrojenie ekspresu w liczne akcesoria oraz system zapewniający świeżość zmielonej kawy (DFS – Dual Freshness System). Z ekspresem WMF Programat nastąpiła ekspansja WMF jako lidera na światowym rynku automatów.
Ekspres Etamat 1986 rok
W 1986 roku WMF wypowiedział kolejne słowo – Etamat. W pełni automatyczny ekspres mogący parzyć nie tylko kawę, ale również takie specjały jak Café Créme czy Espresso. Każda filiżanka napoju ze świeżo zmielonej kawy była przyrządzana za dotknięciem jednego przycisku.
Ekspres Bistro 1995 rokW 1995 roku oddano do użytku pierwszy WMF BISTRO – ekspres mogący przygotować  czarne oraz mleczne napoje kawowe. Od 1998 roku zmodyfikowany Bistro potrafił wydać Latte Macchiato za dotknięciem przycisku. Było to pionierskie rozwiązanie WMF.
Ekspres CombiNation S 2001 rokPo raz kolejny WMF podbił międzynarodową gastronomię. CombiNation to pierwszy ekspres z możliwością zmiany wyglądu. Właściciel może perfekcyjnie dopasować ekspres do wystroju wnętrza, a w przypadku zaistnienia potrzeby, może zmienić jego wygląd poprzez wymianę przednich paneli.
WMF Presto 2002 rokWMF Presto, to najbardziej kompaktowy ekspres automatyczny na rynku w klasie „super automatic”. Niewielkie gabaryty, a ogromne możliwości. Presto to połączenie atrakcyjnego i nowoczesnego wyglądu z wyjątkowo łatwą obsługą.
WMF 1000 2006 rok
 
W 2006 roku, po 125 latach doświadczeń w branży kawowej, WMF wprowadził na rynek pierwszy ekspres do użytku domowego - WMF 1000.
WMF 1000 Pro 2007 rokOd 2007 roku na rynku dostępny jest model WMF 1000 Pro, wyposażony w liczne innowacyjne systemy. Jest tylko jeden cel: podnieść jakość kawy raz jeszcze!
WMF 800 2008 rokW 2008 roku powstaje WMF 800. Wyróżnia się prostym, niepowtarzalnym designem i jest jeszcze mniejszy od poprzednika. Nie przeszkadza to w zawarciu w nim esencji profesjonalnych ekspresów WMF do gastronomii. Taki mały, a już profesjonalista!
WMF 900 Sensor Titan WMF 900 TITAN SENSOR 2011 rok Stworzony aby każdy łyk kawy stał się prawdziwą przyjemnością. Obudowa w kolorze tytanu odzwierciedla jego "tytanową" wytrzymałość. W modelu WMF 900 po raz pierwszy zastosowano funkcję "Parowego Podgrzewania Filiżanek" oraz funkcję "Dzbanek", która umożliwia przygotowanie 2, 4, 6, lub 8 filiżanek Cafe Creme za dotknięciem przycisku.
WMF 1000 S BaristaWMF 1000 S BARISTA 2011 rok Twój osobisty barista. Ekspres, który pozwala zdefiniować 11 kompozycji kawowych pod przyciskami. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań takich jak chociażby funkcja "Dzbanek" czy parowy podgrzewacz filiżanek Steam Jet, WMF 1000 S Barista wyznacza nowe standardy w świecie automatycznych ekspresów do kawy.  
WMF 1000 PRO S BaristaWMF 1000 S BARISTA 2012 rok WMF 1000 S Barista w nowej odsłonie. WMF 1000 Pro S Barista - bo taką przyjmuje nazwę - zachowuje wszystkie funkcje modelu 1000 S Barista. Zostaje jednak udoskonalony o WMF Silence - System – tłumienie dźwięku pracy modułu zaparzającego. Zastosowanie  automatycznego przełączenia funkcji mleko spienione / mleko niespienione pozwala zdefiniować dodatkowo podwójne Latte Macchiato. Obudowa ze stali chromoniklowej polerowanej ( Cromargan ), uznany design, stylowe podświetlenie filiżanek, idealnie wkomponowujące się w estetykę ekspresu sprawia, że nikt nie przechodzi obok niego obojętnie. WMF 1000 Pro S Barista to esencja jakości, piękna oraz innowacyjności.